Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej

„Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca” - konkurs „Naprawdę nasza” czyli bajka o bibliotece marzeń

Utworzono dnia 06.05.2021

„Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca”

MBP w Limanowej otrzymała dofinansowanie z MKDNiS na zadanie „Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca”. Projekt będzie realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi w powiecie.

O czym będzie, skąd pomysł i jak to się wszystko zaczęło…

Cała historia rozpoczęła się w 1966 r., kiedy to Mira Jaworczakowa miała spotkanie autorskie z czytelnikami w Limanowej, której Oddział dla Dzieci mieścił się wówczas na Siwym Brzegu. Ta wizyta zaowocowała powstaniem książki „Majka z Siwego Brzegu”, o dziewczynce z Limanowej i bibliotece na Siwym Brzegu. W ostatnim czasie MBP w Limanowej zmieniła siedzibę i z powrotem wróciła na Siwy Brzeg. To wspaniała okazja, by wrócić do tych czasów i przypomnieć historię Majki – dziewczynki z Limanowej.

Projekt składa się z 6 elementów składowych.

Pod tytułami rozdziałów z książki Miry Jaworczakowej zaplanowane są następujące działania:

1. „Co będzie (było) na Siwym Brzegu?”

Pod tym tytułem kryją się działania w bibliotekach, poprzedzające wydarzenia główne. Uczestnicy, zwłaszcza młodzi dowiedzą się co było na Siwym Brzegu w książce Jaworczakowej, a co będzie w naszym projekcie.

2. Konkurs pod hasłem: „Naprawdę nasza” czyli bajka o bibliotece marzeń, /forma online/. Naprawdę nasza czyli jaka? Konkurs literacki, w którym uczestnicy w formie bajki opisują bibliotekę marzeń. Zależy nam, żeby poznać wyobrażenia o takiej bibliotece od trzech kategorii uczestników: dzieci, młodzież i osoby starsze (emeryci, renciści). Chcemy je potem porównać, skonfrontować ze sobą i z … bibliotekami w naszej okolicy. Jakie są oczekiwania tych grup odbiorców, co można zmienić, czego brakuje. A wszystko poprzez lekką formę bajeczki, w której można puścić wodze wyobraźni i opowiedzieć, co nam w duszy gra. Czekamy na innowacyjne pomysły. A może uczestnicy tęsknią do sentymentalnych bibliotek opisanych w książce „Majka ze Siwego Brzegu”? Zwycięskie prace będą odczytane w radio RDN Małopolska oraz nagrane i w formie filmiku publikowane na stronie MBP w Limanowej i bibliotek w powiecie.

3. „Aż się w głowie kręci z radości”

Cykl warsztatów artystycznych połączonych z happeningami promującymi czytelnictwo w 6 bibliotekach publicznych powiatu limanowskiego – uczestnicy /dzieci ze szkół podstawowych/ ozdabiają koszulki lub torby bawełniane/ekologiczne cytatami z książek, hasłami promującymi czytanie, obrazkami inspirowanymi bogatymi ilustracjami z książki "Majka z Siwego Brzegu". Potem nastąpi happening czytelniczy: sesja zdjęciowa przed biblioteką czy na rynku. Warsztaty będą ubogacone prezentacją, dotyczącą pracy ilustratora/rysownika. Uczestnicy poznają etapy powstawania obrazów do książek, a następnie sami spróbują stworzyć projekt autorskiej ilustracji na podstawie czytanego tekstu.

4. „Niezwykli goście”

Cykl spotkań autorskich z pisarkami dla dzieci: Jadwigą Marzec z Nowego Sącza i Barbarą Gawryluk z Krakowa. Dlaczego autorzy z tych miast? Dlatego, że te miasta są wymieniane w naszej książce i dobrze znane Majce. W naszej literackiej podróży sentymentalnej z Majką pragniemy odnieść się właśnie do tych miejsc. Jadwiga Marzec jest autorką książek dla dzieci o przygodach Frani z Nowego Sącza, w swojej twórczości opisuje autentyczne miasto Nowy Sącz. Barbara Gawryluk podobnie w swoich książkach akcję umieszcza m. in. w Krakowie. Są to znane miasta dużym i małym, fabuły zakorzenione w lokalnej

społeczności - podobnie jak w Książce Jaworczakowej.

5. „Chodźcie tu!”

Spotkanie z Marcinem Okoniewskim - twórcą kanału „Okoń w sieci”, dziennikarzem. Kto dotrze do młodych i najlepiej zachęci do czytania? Najlepiej jeden z nich, znany, rozpoznawalny w sieci, współczesny vloger. Na spotkanie zaprosimy młodzież z całego powiatu limanowskiego.

6. „I znów jesteśmy razem!” Wspólne świętowanie międzypokoleniowe – święto biblioteki, książki i czytelnictwa. Familijny bal postaci z bajek dla dzieci i seniorów, na wzór balu opisanego w książce „Majka z Siwego Brzegu”. W książce Miry Jaworczkowej korowód postaci z bajek maszerował przez Rynek, by dotrzeć na Siwy Brzeg i zainaugurować otwarcie BIBLIOTEKI DZIECIĘCEJ w SIWYM BRZEGU. Chcemy odtworzyć to wydarzenie i w podobny sposób przemaszerować przez miasto, by dotrzeć do biblioteki, która po kilkudziesięciu latach powróciła na Siwy Brzeg. Udział wezmą dzieci w koszulkach ozdabianych hasłami promującymi czytelnictwo wykonanymi na warsztatach, będą Seniorzy, postacie z bajek…ale tak naprawdę dołączyć może każdy. W bibliotece odbędą się warsztaty rysowania karykatur i bal integracyjny.

W ramach tego wydarzenia odbędzie się także podsumowanie konkursu literackiego wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

 

ZAŁĄCZNIKI:

Karta zgłoszeń

Utworzono dnia 06.05.2021, 10:43

Regulamin

Utworzono dnia 06.05.2021, 10:43

Godziny otwarcia:

Biuro GOKSiT
Poniedziałek – Piątek
                730  - 1530

Gminna Biblioteka Publiczna w Laskowej
 Poniedziałek 900 – 1700
 Wtorek 800 – 1900
 Środa 800 – 1600
 Czwartek 800 – 1600
 Piątek 900 – 1900

Gminna Biblioteka Publiczna w Ujanowicach
 Poniedziałek 800 – 1600
 Wtorek 800 – 1600
 Środa 900 – 1700
 Czwartek 800 – 1600
 Piątek 900 – 1700

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 291

W poprzednim tygodniu: 185

W tym miesiącu: 71

W poprzednim miesiącu: 613

Wszystkich: 25475