"Święto Plonów" Ujanowice - podsumowanie
Gminne Dożynki "Święto Plonów", rozpoczęły się uroczystym poświęceniem wieńców dożynkowych, przygotowanych przez wszystkie sołectwa Gminy Laskowa.
Barwny korowód dożynkowy wyruszył z parkingu do Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Ujanowicach, gdzie rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana w intencji rolników, sadowników i pszczelarzy Gminy Laskowa.
Nabożeństwo odprawił Proboszcz Parafii Ujanowice ks. Wiesław Dzięgiel, ks. dr hab. Janusz Królikowski w asyście księży sprawujących posługę w Parafiach Gminy Laskowa.
Oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Ujanowic i Zespół Regionalny Jakubkowianie z Łososiny Dolnej.
Po Eucharystii barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę udał się na plac dożynkowy, gdzie Starostowie Dożynek Barbara i Stanisław Oleksy, obdarowali Wójta Gminy Laskowa - Piotra Stacha chlebem, miodem, winem i koszem owoców - symbolami tegorocznych plonów.
Po przywitaniu i przemówieniach zaproszonych gości, odbył się XXVII Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych.
Komisja Konkursowa w składzie:
- Marta Smólczyńska - główny specjalista ds. edukacji, sztuki ludowej i rzemiosła MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu,
- Joanna Hołda - etnograf, Muzeum Okręgowe Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu,
- Marta Wiewióra - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Limanowej,
po obejrzeniu prezentacji i gruntownej ocenie 9 wieńców dożynkowych z: Kamionki Małej, Kobyłczyny, Krosnej, Jaworznej, Laskowej, Strzeszyc, Sechnej, Ujanowic oraz Żmiącej postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości po 1100,00 zł. każda, przyznano:
- Grupie Wieńcowej ze Strzeszyc: za Wieniec Dożynkowy Tradycyjny,
- Grupie Wieńcowej z Sechnej: za Wieniec Dożynkowy Współczesny.
Pozostałe Grupy:
- Grupa Wieńcowa z Ujanowic,
- Grupa Wieńcowa z Jaworznej,
- Grupa Wieńcowa z Kobyłczyny,
- Grupa Wieńcowa z Kamionki Małej,
- Grupa Wieńcowa z Krosnej,
- Grupa Wieńcowa z Laskowej,
- Grupa Wieńcowa ze Żmiącej,
otrzymały dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości po 1000,00 zł. każda.
Zgromadzeni gratulowali Grupom wspaniale wykonanych wieńców oraz ich prezentacji, natomiast Komisja Konkursowa podkreśliła ich bardzo wysoki poziom artystyczny, życząc podtrzymania tej wspaniałej tradycji w latach następnych.
Bardzo ciepło zostały przyjęte humorystyczne programy artystyczne w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach.
Zespół Regionalny Jakubkowianie swoimi strojami regionalnymi, występem, przywołał tradycje, zwyczaje, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki z "dawnych lat". Ich regionalizm wpisał się w niezapomniany klimat "Święta Plonów".
Gwiazdą wieczoru i muzycznym dopełnieniem całej imprezy był Mariusz Kalaga z Zespołem, który "Muzycznym Koktajlem" porwał i rozbawił tłumnie zgromadzoną publiczność.
Całość zakończyła wieczorna, plenerowa zabawa taneczna z Kapelą Juhasy.
Impreza miała międzypokoleniowy wymiar, gromadząc na wspólnym świętowaniu wszystkie grupy wiekowe, urozmaicony program artystyczny zapewnił doskonałą zabawę licznie przybyłym mieszkańcom i turystom.
Konferansjerem był Józef Wójtowicz, o bezpieczeństwo podczas Mszy Świętej i przemarszu barwnego korowodu dożynkowego zadbali druhowie z OSP Ujanowice.
Organizatorami "Święta Plonów" była społeczność Ujanowic, która zadbała o organizację imprezy i aktywnie uczestniczyła w całym wydarzeniu.
Wszyscy zgromadzeni mogli skosztować wiejskich przysmaków, lokalnych produktów i pysznych ciast, o które zadbali mieszkańcy Ujanowic.
Społeczności Ujanowic serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie, wsparcie, pomoc, obsługę i aktywny udział w organizacji tegorocznych Gminnych Dożynek "Święta Plonów" w Ujanowicach.
Mieszkańcom Gminy Laskowa i turystom, dziękujemy za tak liczne przybycie, świętowanie i wspólną zabawę razem z nami.
Dożynki, to najważniejsze święto rolników, sadowników i pszczelarzy, stanowiące zwieńczenie ich całorocznego trudu i pracy.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi, tegoroczne "Święto Plonów" stało się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy Mieszkańców Gminy Laskowa oraz radosnego świętowania.