Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej

Odkryj Beskid Wyspowy

Ramowy Program XIII edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2022”

102 Wyspy Beskidu Wyspowego

 

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka

 

Godz. 8.00 - Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki

Godz. 11.00 - Przywitanie gości przez gospodarza Gminy

- Msza Św. Polowa

- Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych

- Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna

- Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym –

przewodnicy PTTK

- Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK

- Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego

Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne

Odkrywanie

- Wspólny grill i regionalne potrawy

- Zbiorowa fotografia

Godz. 14.00 - Wyjście na trasę

Godz. 17.00- Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

 

5 czerwca 2022 – Urbania Góra – organizator Gmina Tokarnia

 

12 czerwca 2022 – Ostra – organizator Gmina Mszana Dolna

 

19 czerwca 2022 – Modyń – organizator Gmina Łącko

 

3 lipca 2022 – Stacja Kolejowa w Dobrej – X Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowejorganizator Gmina Dobra

 

26 czerwca 2022 – Kiczora Kamienicka – Gmina Kamienica

 

25 czerwca – 4 września 2022 – IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

 

25 czerwca Dobra / Park przy Urzędzie Gminy / - organizator Gmina Dobra

26 czerwca Żegocina / plac koło GS / - organizator Gmina Żegocina

3 lipca Wiśniowa /plac przy GOKiS/ –organizator Gmina Wiśniowa

10 lipca Kamienica / Plac Saturn / - organizator Gmina Kamienica

17 lipca Tenczyn / plac przy Stadionie Sportowym / - organizator Gmina Lubień

24 lipca Rabka-Zdrój / amfiteatr / - organizator Gmina Rabka-Zdrój

7 sierpnia Stara Wieś /k/Szkoły Podstawowej nr 2/ - organizator Gmina Limanowa

15 sierpnia Przyszowa / boisko sportowe / - organizator Gmina Łukowica

21 sierpnia Łętowe - organizator Gmina Mszana Dolna, Stowarzyszenie Łętowianie

4 września Limanowa / LDK – Park Miejski / - organizator Miasto Limanowa i LDK Limanowa

 

2 lipca 2022 – Luboń Wielki /sobota - wędrówka nocna/ - organizator Miasto Rabka-Zdrój

 

3 lipca 2022 – Grodzisko - organizator Gmina Raciechowice i Gmina Wiśniowa

 

10 lipca 2022 – Kamionna - organizator Gmina Laskowa, Gmina Limanowa ,Gmina Żegocina ,Gmina Trzciana

 

17 lipca 2022 – Ćwilin - organizator Gmina Dobra

 

24 lipca 2022 – Łyżka - organizator Gmina Łukowica

 

31 lipca 2022 – Kostrza - organizator Gmina Jodłownik

 

7 sierpnia 2022 – Szczebel - organizator Gmina Lubień

 

14 sierpnia 2022 – Jaworz – organizator Gmina Limanowa

 

15 sierpnia 2022 – Potaczkowa - organizator Gmina Niedźwiedź

 

21 sierpnia 2022 – Łopień - organizator Gmina Dobra i Gmina Tymbark

 

28 sierpnia 2022 – Mogielica - organizator Gmina Słopnice

 

4 września 2022 – Patryja - organizator Sołectwo Węglówka

 

11 września 2022 – Miejska Góra / Łysa Góra - organizator Miasto Limanowa

 

18 września 2022 – Lubogoszcz - organizator Miasto Mszana Dolna

 

2 października 2022 – XI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” – Dobra Park Małachowski – organizator Gmina Dobra i Gminny Ośrodek Kultury

 

 

Wyjście na trasę o godz. 8.00 (za wyjątkiem Lubonia Wielkiego nocne o godz.20.00, Miejskiej Góry, Ćwilina o godz. 7.00, Urbaniej Góry o godz.9.00) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność. Dla turystów będzie zabezpieczony autobus powrotny do miejsca zbiórki.

Uczestnicy wędrówek , którzy przejdą całą trasę zgodnie z programem otrzymają po zatwierdzeniu przez COTG PTTK odznaki: Złotego Rysia 2022 i Złotego Rysia Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”.

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl i www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

 

UWAGA! Forma realizacji programu uzależniona jest od rozwoju epidemii Covid-19


XIII edycja akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2022

Niezapomniane Uroki Beskidzkich Wysp

102 WYSPY BESKIDU WYSPOWEGO

 

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Fundacja Rozwoju Regionu Rabka

 

 

5 czerwca 2022 – Urbania Góra

Tokarnia – szlak czarny Kalwaria Tokarska – Urbania Góra – szlak czarny – Zembolowa Góra – szlak żółty – Lubień kościół

 

12 czerwca 2022 – Ostra

Lubomierz – szlak czarny i szlak zielony – Kiczora – szlak zielony – Ostra – szlak zielony Ogorzała – szlak zielony – Mszana Dolna

 

19 czerwca 2022 – Modyń

Przełęcz Ostra – szlak zielony Cichoń 926 m n.p.m. – szlak czarny Modyń – szlak żółty Mały Modyń 988 m n.p.m. – Skalica 624m n.p.m. – Piechówka 623 m n.p.m. – Łącko

 

3 lipca 2022Stacja Kolejowa w Dobrej – X Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej

 

26 czerwca 2022 – Kiczora Kamienicka

Szczawa Bukówka – bez szlaku – Polanki – Wielki Wierch 1016 m n.p.m. – Kiczora Kamienicka 1007 m n.p.m. – bez szlaku – Szczawa

 

25 czerwca – 4 września 2022 – IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

 

25 czerwca Dobra

26 czerwca Żegocina

3 lipca Wiśniowa

10 lipca Kamienica

17 lipca Tenczyn

24 lipca Rabka Zdrój

7 sierpnia Stara Wieś

15 sierpnia Przyszowa

21 sierpnia Łętowe

4 września Limanowa

Program ramowy Festiwalu:

- godz.17.00 – 22.00 - koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy, zabawa taneczna.

Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych

Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

 

2 lipca 2022 – Luboń Wielki (sobota wędrówka nocna)

Rabka-Zaryte – szlak zielony Luboń Wielki – szlak zielony Rabka-Zaryte

 

3 lipca 2022 - Grodzisko

Wiśniowa – szlak zielony – Ciecień – szlak niebieski – Księża Góra – Cubla Góra – Grodzisko – Borek – szlak niebieski i czarny - Raciechowice

 

10 lipca 2022 – Kamionna

Żegocina – szlak żółty Kamionna – szlak niebieski Przełęcz Widoma – Rozdziele – szlak zielony -Łopusze Wschodnie – szlak zielony - Łopusze Zachodnie – Żegocina

Wyjście również planowane jest z Kamionnej , Laskowej i Pasierbca.

 

17 lipca 2022 – Ćwilin

Mszana Dolna – szlak żółty – Wsołowa – Czarny Dział – Ćwilin – szlak niebieski Gruszowiec – szlak niebieski Śnieżnica – szlak czarny – Dalna Góra – Worecznik – Skrzydlna

 

24 lipca 2022 – Łyżka

Łukowica – szlak zielony Szkiełek – bez szlaku i szlak zielony – Pępówka – szlak zielony – Łyżka – szlak zielony Siekierczyna – szlak zielony – Kuklacz – Jabłoniec – Limanowa

 

31 lipca 2022 – Kostrza

Jodłownik – szlak zielony – bez szlaku Kamionka – Świnna Góra – Kostrza – szlak zielony Stronie – szlak czarny Zęzów – Tymbark

 

7 sierpnia 2022 – Szczebel

Lubień / szlak czarny – Szczebel – szlak czarny – Mszana Dolna

 

14 sierpnia 2022 – Jaworz

Męcina – szlak czerwony i zielony – Sałąsz szlak niebieski Jaworz – szlak niebieski Babia Góra – Skrzętla Rojówka – bez szlaku Chełm – Zawadka

 

15 sierpnia 2022 – Potaczkowa

Mszana Dolna – szlak czarny – Adamczykowa – Potaczkowa – szlak czarny Raba Niżna – Olszówka- szlak czarny – Grzebień – Rabka Zdrój

 

21 sierpnia 2022 – Łopień

Dobra – szlak zielony Łopień – szlak czarny Tymbark

 

28 sierpnia 2022 – Mogielica

Szczawa Bukówka – szlak niebieski Mogielica – szlak żółty Świerczek – szlak żółty Słopnice / Zaświercze

 

4 września 2022 – Patryja

Węglówka / - inauguracja nowego szlaku - Patryja –szlak żółty i szlak czerwony Lubomir – Węglówka

 

11 września 2022 – Miejska Góra / Łysa Góra

Laskowa – szlak czarny – Korab – szlak czarny i niebieski Sałasz Zachodni – szlak niebieski Łysa Góra - Miejska Góra – szlak żółty i niebieski – Limanowa

 

18 września 2022 – Lubogoszcz

Mszana Dolna / - szlak zielony – Lubogoszcz – szlak czarny – Baza Lubogoszcz – szlak czerwony – Mszana Dolna

 

2 października 2022 – XI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” Dobra – Park Małachowskich

 

Wyjście na trasę o godz. 8.00 (za wyjątkiem Lubonia Wielkiego nocne o godz.20.00, Miejskiej Góry, Ćwilina o godz. 7.00, Urbaniej Góry o godz.9.00) bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność. Dla turystów będzie zabezpieczony autobus powrotny do miejsca zbiórki.

Uczestnicy wędrówek , którzy przejdą całą trasę zgodnie z programem otrzymają po zatwierdzeniu przez COTG PTTK odznaki: Złotego Rysia 2022 i Złotego Rysia Główny Szlak Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”.

Szczegóły na stronie: www.odkryjbeskidwyspowy.pl i www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

UWAGA : forma realizacji programu uzależniona jest od rozwoju epidemii Covid-19


Regulamin XI Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego

Beskidzka Podkóweczka” 2022

Dobra 2 października 2022

Organizator : Gmina Dobra i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej

 

 

1. Organizator:

 

  1. Cele Festiwalu:

Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej, tradycji grup tworzących i działających na terenie Beskidu Wyspowego.

Bogate tradycje zespołów winny być inspiracją do zachowania najcenniejszych i autentycznych wartości w śpiewie, tańcu, stroju i obrzędach dla młodego pokolenia a także źródłem do zachowania własnej historii i tożsamości regionalnej. Festiwal będzie okazją do spotkania się zespołów i zaprezentowania swoich osiągnięć mieszkańcom i turystom odwiedzającym naszą piękną ziemię.

Festiwal stanowi podsumowanie akcji Odkryj Beskid Wyspowy w 2022 roku.

 

3. Czas i miejsce Festiwalu: Park Małachowskich w Dobrej,

Festiwal odbędzie się w dniu 2 października 2022 roku.

(Zgłoszenia zespołów do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej do dnia 30 czerwca 2022 r.)

 

4. Festiwal obejmuje zespoły regionalne z Gmin:

Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Miasto Limanowa, Gmina Limanowa, Lubień, Łącko, Łukowica, Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna, Niedźwiedź, Rabka-Zdrój, Raciechowice, Słopnice, Tokarnia, Trzciana, Tymbark, Wiśniowa, Żegocina.

 

5. Festiwal ma charakter konkursu, w którym bierze udział do dwóch zespołów reprezentujących daną Gminę Beskidu Wyspowego wytypowany przez Gminę lub jej instytucję kulturalną.

 

6. Festiwal prowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych:

  • Zespoły młodzieżowe do 18 lat

  • Zespoły dorosłe od 18 wzwyż

 

7. Czas trwania występu nie powinien przekraczać 20 minut - zespoły młodzieżowe, 25 minut - zespoły dorosłe. Za przekroczenie czasu prezentowanych programów komisja przyzna punkty ujemne.

 

8. Organizator powoła Komisję Artystyczną, która dokona w oparciu o regulamin oceny prezentowanych programów. Werdykt komisji jest ostateczny.

 

9. Zespoły winny prezentować programy zgodne z tradycją i kulturą danego regionu jaki prezentuje zachowując: właściwy strój, rekwizyty, skład muzyki, gwarę, odpowiedni repertuar tańców i melodii, a w przypadku programu obrzędowego, obrzęd zgodny z danym regionem.

 

10. Organizatorzy przewidują spotkanie opiekunów zespołów z Komisją Artystyczną w celu wymiany uwag dotyczących prezentowanych programów:

  • Podsumowanie i wręczenie nagród nastąpi w niedzielę 2 października 2022 roku po zakończeniu Festiwalu.

 

11. Nagrody:

Komisja przyzna w poszczególnych kategoriach nagrody i wyróżnienia pieniężne lub rzeczowe.

 

12. Koszty dojazdu grup na Festiwal pokrywa instytucja delegująca lub uczestnicy we własnym zakresie.

 

13. Organizatorzy zapewniają jeden posiłek.

 

14. Interpretacja postanowień niniejszego regulaminu należy wyłącznie do organizatorów.

 

15. Liczebność grup:

Organizatorzy proponują liczbę członków zespołu do 35 osób wraz z osobami towarzyszącymi - dorosłe i do 35 osób - młodzieżowe.

 

16. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do utrwalania przedstawionych programów.

 

 

 

 

Godziny otwarcia:

Biuro GOKSiT
Poniedziałek – Piątek
                730  - 1530

Gminna Biblioteka Publiczna w Laskowej
 Poniedziałek 900 – 1700
 Wtorek 800 – 1900
 Środa 800 – 1600
 Czwartek 800 – 1600
 Piątek 900 – 1900

Gminna Biblioteka Publiczna w Ujanowicach
 Poniedziałek 800 – 1600
 Wtorek 800 – 1600
 Środa 900 – 1700
 Czwartek 800 – 1600
 Piątek 900 – 1700

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny